דף בית מהי צרבת? שאלות ותשובות צרבת מיתוסים ותרופות סבתא לצרבת מילון מונחי צרבת צור קשר

מהי צרבת  

צרבת צרבת היא בעיה רפואית שכיחה ביותר, אשר אנשים רבים נאלצים להתמודד עמה במהלך חייהם. התסמינים הוושטים  הכוללים תחושת בערה בחזה, עליית תוכן חומצי כמו גם תסמינים חוץ-ושטיים כגון צרידות וכאב בגרון , גורמים לסבל רב, ופוגעים באיכות החיים של הסובלים מהתופעה. ע"פ מחקרים רפואיים*, כ-30% מהבוגרים סובלים בתדירות כזו או אחרת מצרבת.

 

*Moshkowitz M, Horowitz N, Halpern Z, Santo E.: Gastroesophageal reflux disease symptoms: prevalence, sociodemographics and treatment patterns in the adult Israeli population. World J Gastroenterol. 2011 Mar 14;17(10):1332-5.

 

ההתמודדות עם צרבת אינה פשוטה, אך ניתן בהחלט לצמצם את השפעותיה ולמנוע את הסבל הרב הכרוך בה. 

ראשית, מומלץ לבצע מספר שינויים באורח החיים באמצעותן ניתן  להפחית את תכיפות הופעת הצרבת.

 ירידה במשקל, הפסקת עישון והפחתה בצריכת אלכוהול והימנעות מצריכת מוצרי מזון שונים כגון מזונות שומניים וממשקאות שמכילים קפאין, עשויים בהחלט לצמצם את ממדי הבעיה. 

מומלץ  גם לא לשכב לאחר אכילת ארוחה דשנה במשך כשעתיים-שלוש ולהקדים את ארוחת הערב מספר שעות לפני השינה.

לצד פעולות המניעה, ובמקרים בהם הצרבת מופיעה בתכיפות גבוהה המוגדרת כתדירות של פעמיים בשבוע או יותר, ניתן להוסיף לשינוי בהרגלי החיים גם נטילת תרופות העשויות להביא להקלת תסמיני הצרבת (בהתאם להוראות השימוש), כדוגמת אומפרדקס-Z .  אומפרדקס-Z  היא תרופה  ללא מרשם רופא, המכילה אומפרזול (Omeprazole) במינון 20 מ"ג, וניתן להשיגה בבתי מרקחת ורשתות הפארם. 

כיצד זה פועל? צרבת נוצרת עקב עליית תוכן קיבה ובעיקר חומצת קיבה מן הקיבה כלפי מעלה לכיוון הגרון. אומפרדקסZ- מפחיתה את כמות החומצה המופרשת בקיבה, ובדרך זו  מקלה על תחושת הצרבת.1