דף בית מהי צרבת? שאלות ותשובות צרבת מיתוסים ותרופות סבתא לצרבת מילון מונחי צרבת צור קשר

מהי צרבתצרבת היא בעיה רפואית שכיחה ביותר,  אשר אנשים רבים נאלצים להתמודד עימה במהלך חייהם. התסמינים הוושטים  הכוללים תחושת בערה בחזה, עליית תוכן חומצי כמו גם תסמינים חוץ-ושטיים כגון צרידות וכאב בגרון , גורמים לסבל רב, ופוגעים באיכות החיים של הסובלים מהתופעה. ע"פ מחקרים רפואיים*, כ-30% מהבוגרים סובלים בתדירות כזו או אחרת מצרבת.
 
*Moshkowitz M, Horowitz N, Halpern Z, Santo E.: Gastroesophageal reflux disease symptoms: prevalence, sociodemographics and treatment patterns in the adult Israeli population. World J Gastroenterol. 2011 Mar 14;17(10):1332-5.
 
ההתמודדות עם צרבת אינה פשוטה, אך ניתן בהחלט לצמצם את השפעותיה ולמנוע את הסבל הרב הכרוך בה. 
ראשית, מומלץ לבצע מספר שינויים באורח החיים באמצעותן ניתן  להפחית את תכיפות הופעת הצרבת.
ירידה במשקל, הפסקת עישון והפחתה בצריכת אלכוהול ןהימנעות מצריכת מוצרי מזון שונים כגון מזונות שומניים וממשקאות שמכילים קפאין, עשויים בהחלט לצמצם את מימדי הבעיה. מומלץ  גם לא לשכב לאחר אכילת ארוחה דשנה במשך כשעתיים-שלוש ולהקדים את ארוחת הערב מספר שעות לפני השינה. לצד פעולות המניעה, ובמקרים בהם הצרבת מופיעה בתכיפות גבוהה המוגדרת כתדירות של פעמיים בשבוע או יותר, ניתן להוסיף לשינוי בהרגלי החיים גם נטילת תרופות העשויים להביא להקלת והעלמת תסמיני הצרבת מראש (בהתאם להוראות השימוש), כדוגמת אומפרדקס Z.  תרופה זו ניתנת ללקיחה ללא מרשם רופא, וניתן להשיגה בבתי מרקחת ורשתות הפארם. אומפרדקס Z מפחיתה באופן משמעותי את כמות החומצה המופרשת בקיבה ועל ידי כך מפחיתה באופן משמעותי את תחושת הצרבת.
 
כיצד זה פועל? צרבת נוצרת עקב עליית תוכן קיבה ובעיקר חומצת קיבה מן הקיבה כלפי מעלה לכיוון הגרון. אומפרדקסZ  מפחיתה את כמות החומצה המופרשת בקיבה, ובדרך זו מצליחה להפחית את תחושת הצרבת, עוד לפני שזו תוקפת אותנו!
 
 


1